Vasario 27 d. aplinkos ministras Povilas Poderskis, reaguodamas į viešojoje erdvėje kilusias diskusijas dėl Vidaus vandens kelių direkcijos kartu su Alytaus miesto ir rajono savivaldybėmis atliktų darbų Nemune ties Alytumi, trečiadienį apsilankė šioje vietoje, kad pamatytų situaciją iš arti. Ministras taip pat  aplankė ir kitus aplinkosaugos požiūriu svarbius objektus bei susitiko su Alytaus rajono mere Rasa Vitkauskiene.

Atliekamas tyrimas dėl Nemuno gilinimo darbų 

P. Poderskis apžiūrėjo Nemuno atkarpą nuo Radžiūnų iki Rumbonių kaimo, kur Aplinkos apsaugos departamentas tiria galimai vykdytus upės gilinimo darbus. Kadangi Nemune ties Alytumi nebuvo vidaus vandens kelio, prieš vykdant gilinimo darbus turėjo būti atliktas poveikio aplinkai vertinimas, tačiau šiuo atveju tai nebuvo padaryta. Pasak ministro, todėl kyla abejonių, ar buvo laikomasi teisės aktų reikalavimų.

Su mere diskutuota apie biurokratijos mažinimo būtinybę

Vizito  metu aplinkos ministras  susitiko su Alytaus rajono mere Rasa Vitkauskiene ir aptarė biurokratijos mažinimo klausimus. Ypač daug dėmesio buvo skirta renovacijos procesams. Alytaus rajono renovacijos rodiklis, siekiantis 17 proc., yra aukštesnis už šalies vidurkį, kuris yra 13,9 proc. Tačiau aplinkos ministras atkreipia dėmesį, kad net ir pasiekus tokį aukštą rodiklį išlieka biurokratinių iššūkių, kuriuos būtina spręsti.

„Svarbu ne tik, kiek pinigų skiriama, bet kiek dėmesio valstybė teikia pačiam procesui ir jo sklandžiam veikimui. Pirmiausia reikia sutvarkyti jau esamas sistemas, kad jos pradėtų gerai veikti. Šiuo metu susiduriame su situacija, kad yra daug idėjų, iniciatyvų ir sistemų, tačiau jos nesugeba tinkamai funkcionuoti. Tai yra problema, kurią mes privalome išspręsti. Svarbu suprasti, kur Lietuvoje kyla biurokratinės kliūtys ir kaip galėtume prisidėti prie jų mažinimo. Todėl tiesioginis žmonių atsiliepimų išklausymas yra itin svarbus“, – akcentavo ministras.

Anot P. Poderskio, iliustratyvus pavyzdys – Alytaus rajono merės papasakota Daugų miestelio situacija. Prieš 20 metų čia buvo panaikintas centrinis šildymas, tačiau Registrų centro duomenys to nerodo. Dėl šios klaidos Daugų gyventojai negali pasinaudoti visomis renovacijos galimybėmis.

Taip pat aptarti gręžinių įteisinimo, įsiterpusios į privačius plotus valstybinės žemės įsigijimo klausimai.

Aplinkosaugos deimantas – Žuvinto biosferos rezervatas 

Ministras P. Poderskis apsilankė Žuvinto biosferos rezervate, kuris įtrauktas į pasaulinės UNESCO programos „Žmogus ir biosfera“ biosferos rezervatų tinklą ir laikomas svarbiu gamtos bei turizmo objektu. Žuvinto rezervato išsaugojimas reikalauja nuolatinės aplinkosauginės priežiūros, kad būtų išlaikyta unikali šio regiono biologinė įvairovė ir ekosistemų pusiausvyra.

Ministras taip pat akcentavo, kad Alytaus rajone būtina visapusiškai išnaudoti saugomų teritorijų, gamtinių ir rekreacinių objektų potencialą. Svarbu, kad šie objektai būtų tinkamai įtraukti į turizmo infrastruktūrą ir nuosekliai plėtojami. Kaip gerą pavyzdį ministras išskyrė Punios šilą – vieną didžiausių Lietuvos sengirių, kuri pritraukia tiek vietos, tiek užsienio turistus.

Aplinkos ministerijos informacija